Azərbaycanın olimpiya mükafatçıları

Helsinki 1952 (1 gümüş)
Rəşid Məmmədbəyov (sərbəst güləş) – gümüş

Melburn 1956 (1 gümüş)
Yuri Konovalov (atletika) – gümüş

Roma 1960 (2 gümüş)
Yuri Konovalov (atletika) – gümüş
Yevgeni Saltsın (su polosu) – gümüş

Tokio 1964 (1 qızıl, 1 gümüş, 3 bürünc)
Viktor Mineyev (beşnövçülük) – qızıl
İnna Rıskal (voleybol) – gümüş
Aydın İbrahimov (sərbəst güləş) – bürünc
Nikolay Kuznetsov (su polosu) – bürünc
Zenon Bortkeviç (su polosu) – bürünc

Mexiko 1968 (2 qızıl)
İnna Rıskal (voleybol) – qızıl
Vera Lantratova (voleybol) – qızıl

Münhen 1972 (1 qızıl, 1 gümüş)
İnna Rıskal (voleybol) – qızıl
Aleksandr Kornelyuk (atletika) – gümüş

Monreal 1976 (2 qızıl, 1 gümüş)
Rəfiqə Şabanova (həndbol) – qızıl
Lüdmila Şubina (həndbol) – qızıl
İnna Rıskal (voleybol) – gümüş

Moskva 1980 (1 qızıl, 4 gümüş, 1 bürünc)
Larisa Savkina (həndbol) – qızıl
Vasili Yakuşa (avarçəkmə) – gümüş
Viktor Pereverzev (avarçəkmə) – gümüş
Gennadi Kryuçkin (avarçəkmə) – gümüş
Aleksandr Lukyanov (avarçəkmə) – gümüş
Tatyana Şvıqanova (otüstü hokkey) – bürünc

Seul 1988 (3 qızıl, 1 gümüş, 1 bürünc)
İlqar Məmmədov (qılıncoynatma) - qızıl
Boris Koretski (qılıncoynatma) - qızıl
İqor Ponomaryov (futbol) – qızıl
Aleksandr Lukyanov (avarçəkmə) - gümüş
Yelena Quseva (həndbol) – bürünc

Barselona 1992 (2 qızıl, 1 bürünc)
Nazim Hüseynov (cüdo) – qızıl
Valeri Belenki (idman gimnastikası) – qızıl, bürünc

Atlanta 1996 (1 gümüş)
Namiq Abdullayev (sərbəst güləş) – gümüş

Sidney 2000 (2 qızıl, 1 bürünc)
Zemfira Meftahətdinova (stend atıcılığı) – qızıl
Namiq Abdullayev (sərbəst güləş) – qızıl
Vüqar Ələkbərov (boks) – bürünc

Afina 2004 (1 qızıl, 4 bürünc)
Fərid Mansurov (Yunan-Roma güləşi) – qızıl
Fuad Aslanov (boks) – bürünc
Ağası Məmmədov (boks) – bürünc
İradə Aşumova (atıcılıq) – bürünc
Zemfira Meftahətdinova (stend atıcılığı) – bürünc

Pekin 2008 (1 qızıl, 1 gümüş, 4 bürünc)
Elnur Məmmədli (cüdo) – qızıl
Rövşən Bayramov (Yunan-Roma güləşi) – gümüş
Şahin İmranov (boks) – bürünc
Mövlud Mirəliyev (cüdo) – bürünc
Mariya Stadnik (qadın güləşi) – bürünc
Xetaq Qazyumov (sərbəst güləş) – bürünc

London 2012 (2 qızıl, 2 gümüş, 5 bürünc)
Toğrul Əsgərov (sərbəst güləş) – qızıl
Şərif Şərifov (sərbəst güləş) – qızıl
Rövşən Bayramov (Yunan-Roma güləşi) – gümüş
Mariya Stadnik (qadın güləşi) – gümüş
Teymur Məmmədov (boks) – bürünc
Məhəmmədrəsul Məcidov (boks) – bürünc
Xetaq Qazyumov (sərbəst güləş) – bürünc
Emin Əhmədov (Yunan-Roma güləşi) – bürünc
Yuliya Ratkeviç (qadın güləşi) – bürünc

Rio 2016 (1 qızıl, 7 gümüş, 10 bürünc)
Radik İsayev (taekvondo) – qızıl
Lorenso Sotomayor (boks) – gümüş
Valentin Demyanenko (avarçəkmə) – gümüş
Rüstəm Orucov (cüdo) – gümüş
Elmar Qasımov (cüdo) – gümüş
Toğrul Əsgərov (sərbəst güləş) – gümüş
Xetaq Qazyumov (sərbəst güləş) – gümüş
Mariya Stadnik (qadın güləşi) – gümüş
Kamran Şahsuvarlı (boks) – bürünc
İnna Osipenko-Radomska (avarçəkmə) – bürünc
Milad Beygi (taekvondo) – bürünc
Patimat Abakarova (taekvondo) – bürünc
Hacı Əliyev (sərbəst güləş) – bürünc
Cəbrayıl Həsənov (sərbəst güləş) – bürünc
Şərif Şərifov (sərbəst güləş) – bürünc
Rəsul Çunayev (Yunan-Roma güləşi) – bürünc
Sabah Şəriəti (Yunan-Roma güləşi) – bürünc
Nataliya Sinişin (qadın güləşi) – bürünc

Site by Studio De-mar